گرامیداشت یاد استاد واشقانی در فرانسه

افتتاح نمایشگاه خوشنویسی " یاد استاد در ژان بارت پاریس"

  همزمان با دومین سالگرد درگذشت استاد بزرگ خوشنویسی ایران مرحوم استاد فتحعلی واشقانی فراهانی، به همت رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در پاریس و با حضور چند تن از هنرمندان خوشنویس کشورمان، نمایشگاه خوشنویسی از آثار شاگردان ایشان با هدف گرامیداشت یاد این استاد فقید در پاریس برپا گردید.   

در این مراسم افتتاحیه که با حضور کم نظیر علاقمندان فرانسوی و ایرانی به هنر و فرهنگ کشورمان در خانه فرهنگ ایران در پاریس برگزار شد، حدود 50 اثر از اساتید خوشنویس ایرانی در معرض دید عموم علاقمندان قرار گرفت.

در ابتدای این مراسم ضمن تشکر از حضار و گروه هنرمندان اعزامی از ایران و اعلام برنامه های آتی این گروه در پاریس از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان، دکتر رمضانعلی واشقانی نیز ضمن خوش آمد گویی به حضار،  توضیحاتی در خصوص برپایی این نمایشگاه و مجموع آثار این هنرمندان ارائه نمود و در ادامه سپس استاد محمود پورهادی از اساتید خوشنویسی ایران و از شاگردان استاد فتحعلی واشقانی ضمن تشکر از عوامل برگزاری این مراسم یادبود، سفارت ج.ا. ایران در پاریس و نیز رایزنی فرهنگی کشورمان در پاریس، توضیحاتی در خصوص برپایی این نمایشگاه و هنر خوشنویسی و خط نستعلیق برای حاضرین ارائه نمود.

استاد پورهادی در این باره افزود : " هنرمندان خوشنویس ایرانی در طول تاریخ سعی نموده اند از کلام وحی که منشا تعلیم و تربیت جامعه انسانی محسوب می شود  و نیز سخنان بزرگان شعر و ادب فارسی نظیر حافظ ومولانا وسعدی و...  به عنوان منبعی غنی با ابزاری ساده در جهت خلق آثاری جاودانه وهنرمندانه استفاده نمایند تا جذابیت کلام را در نظر مخاطب افزایش چشمگیری بخشند و در این بین هنرمندان خوشنویس ایران زمین آنقدر در این راه کوشیده اند  که خط نستعلیق به عنوان عروس خطوط اسلامی  هم اکنون زینت بخش موزه های جهان می باشد. 

 

پس از پایان سخنان استاد پورهادی حاظرین ضمن پرسش و پاسخ در خصوص خلق آثار و مضمون آنها به تماشای گوشه ای از این گنجینه هنری و ادبی کشورمان در خانه فرهنگ ایران پرداختند . 

 

در این مراسم همچنین استاد پورهادی به همراه  استاد  داوود کریمی برای حاظرین علاقمند به صورت زنده به تقریر آثار خوشنویسی پرداختند.

 

 گفتنی است در این مراسم به هر یک از حضار یکسری از آلبوم های نفیس خوشنویسی متشکل از منتخب آثار هنرمندان ایرانی حاظر در نمایشگاه، بصورت رایگان اهدا شد.

 

در این نمایشگاه همچنین آقای محمد صفری از اعضای خوشنویس گروه "یاران" به اجرای آواز سنتی ایرانی در جمع حاظرین پرداخت که با استقبال ایرانیان و فرانسویان حاظر در این جمع مواجه گردید.

 

پذیرایی مختصر، امضا یادبود آلبومهای خوشنویسی از سوی اساتید برای حاظرین، عکس یادگاری با هنرمندان از دیگر بخش های این مراسم افتتاحیه بود.

 

دراین نمایشگاه آثاری از اساتید «محمود پورهادی»، «داوود کریمی»، «رمضانعلی واشقانی»،«سید مهدی رحیمی»،محمد شفیعی»، «محمد صفری» و «حمید رضا واشقانی»   از تاریخ  18 نوامبر 2014 برابر با 27 آبانماه 1393 به مدت ده روز در معرض دید عموم علاقمندان به هنر خوشنویسی قرار خواهد گرفت.

/ 0 نظر / 32 بازدید